دسته اخبار

اخبار

 • امام جمعه موقت میبد: ملت ایران در عرصه های آینده تکلیفش را با امریکا روشن خواهد کرد
 • طلاب ممتاز میبد تجلیل شدند
 • مدیر حوزه علمیه خواهران یزد خبر داد؛ آغاز پذیرش مدارس علمیه خواهران یزد از ۱۵ بهمن
 • خطیب جمعه قم: پیام حضور مردم در تشییع آیت الله رفسنجانی قدردانی از خادمان انقلاب بود/ ایران اسلامی در مقابل نقض برجام خاموش نمی ماند
 • امام جمعه موقت میبد : مسئولین درنده خوی امریکا قابل اعتماد نیستند/ جدال رسانه ای قوای سه گانه دردی از مردم دوا نمی کند
 • امام جمعه میبد: مسئولین در رسیدگی به پرونده های اختلاس و نجومی بهانه تراشی نکنند/ ظلم و ستم در دستگاه های ما باید حل شود
 • مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد : طلبه ای که بصیرت نداشته باشد، در مواضع حساس زندگی به لغزش و اشتباه می افتد.
 • طلاب حوزه های علمیه خواهران میبد: بازدیداز سومین نمایشگاه کتاب حوزه علمیه خواهران استان یزد
 • انجمن عطرهای ماندگار موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار کرد:9دی روز بصیرت وتجدید میثاق با ولایت
 • امام جمعه موقت میبد: آیا رسیدگی به پرونده اختلاسگران حقوق شهروندی نیست ؟
 • جلسه دفاعیه با موضوع توسعه پایدار زیست‌محیطی با تأکید بر منابع آب از دیدگاه اسلام
 • مدیر حوزه های علمیه: چشم انداز و نقشه جامع پژوهشی در حوزه ترسیم شود
 • مدیر حوزه علمیه خواهران یزد: بصیرت و دشمن شناسی نیاز همیشگی در هر زمان و مکانی است
 • امام جمعه موقت میبد: حقوق های نجومی بعنوان حقوق شهروندی مطالبه همه ملت است
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار می کند:دوره آموزشی فضای مجازی و افزایش سواد رسانه ای مبلغین
 • بازدید مدیر و معاون آموزشی موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد از مرکز علمی-جهانی جامعه المصطفی العالمیه
 • نشست پژوهشی موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد : طلاب تحقیق وپژوهش را از اولویت های اول خود قرار دهند .
 • به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد: برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد
 • مدیر حوزه های علمیه: هزینه ۱۰۰ میلیون دلاری عربستان در یک کشور برای مقابله با جمهوری اسلامی
 • امام جمعه میبد: شاخ فتنه تکفیر در حلب را شکستیم / امریکایی ها بفهمند ملت ایران در برابر این یاوه گویی ها و پیمان شکنی ها کوتاه نمی آید
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران برگزار کرد: همایش "مبارزه با بیماری ایدز"
 • مدیر حوزه های علمیه: وحدت حوزه و دانشگاه حق الناس و میثاقی الهی است
 • مدیر حوزه علمیه خواهران یزد: در پژوهش به نوآوری و نیازهای روز جامعه توجه شود
 • مؤسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد:کارگاه آموزش استخراج مقاله از پایان نامه
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد: برگزاری جشن بیعت با امام زمان(عج)
 • مدیر حوزه های علمیه در همایش اسلام وحقوق بشر: گفتمان انقلاب اسلامی از مقاومت مشروع دفاع می کند
 • مدیر حوزه علمیه خواهران یزد: طلاب ، تنها به دروس حوزوی اکتفا نکنند
 • یکی از رموز مردان و زنان موفق در طول تاریخ، تلاش و مجاهده زیاد آنان بوده است.
 • موسسه آموزش عالی حوزوی میبد برگزار می کند :مراسم جشن آغاز امامت امام زمان(عج)
 • مشارکت مدارس علمیه خواهران و برادران میبد در اجرای طرح "تعالی خانواده"
 • جستجو

  آرشيو اخبار  اخبار :: مدیر حوزه های علمیه: وحدت حوزه و دانشگاه حق الناس و میثاقی الهی است

  [ سرويس علمي ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

  مدیر حوزه های علمیه: وحدت حوزه و دانشگاه حق الناس و میثاقی الهی است

  سرويس : علمي
  95/09/25-13:01
  2016-12-15 13:01:05
  آخرين مشاهده : 95/11/03-01:22
  1672 : کد خبر

  تعداد مشاهده : 90


   

  آیت الله علیرضا اعرافی امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در سالن همایش های دانشگاه معارف اسلامی اظهارداشت: وحدت حوزه و دانشگاه یکی از مقوله های کاربردی و استراتژیک نه تنها در ایران، بلکه در سطح جوامع بین المللی از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

  وی با اشاره به اینکه وحدت حوزه و دانشگاه هر ساله باید باشکوه تر از گذشته و در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار بگیرد افزود: مقوله وحدت و حوزه و دانشگاه مقوله ای نیست که حق انتخاب در مورد آن داشته باشیم و به عنوان یک حوزوی بگوییم خوب است، تعامل و هم افزایی داشته باشیم و یا دانشگاهی بگوید تعامل و هم فکری با حوزه باید صورت بگیرد، وحدت حوزه و دانشگاه فراتر از این حرف ها است.

  مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: رمز تعالی و تکامل جامعه و کشور ما و هر کشوری از این دست که افکار و اندیشه های آن ریشه در ایمان و دین دارند در گرو تعامل نخبگان جامعه است و قله آن تعامل حوزه و دانشگاه است، تعامل این دو قله نخبگانی حق جامعه است و جامعه حق دارد این تعامل و نتایج آن را مطالبه کند و همه حقوق جامعه از منابع مالی تا منابع غیر مالی همه به مردم برمی گردد.

  استاد حوزه بیان داشت: تعامل، همکاری، هم افزایی، هم اندیشی دو نهاد مهم دانشگاه و حوزه حق اجتماعی مردم است و از جمله مهترین مطالبات عمومی جامعه می باشد، همانطورکه این تعامل و مطالبه حق الناس است به تبع آن حقی الهی است که از منظرهای دیگر حق الله است.

  آیت الله اعرافی اظهارداشت: پیوند حوزه و دانشگاه، دارای پیوست حق الناس، عهدالله و میثاق الله می باشد، پیوندی که دارای صوتی تعاملی و هم افزایی با روحی عاطفی، قلبی، علمی، دانشی، حق الناسی، حق اللهی، میثاق اللهی و یک وظیفه الزامی است که نباید نسبت به آن غفلت شود.

  وی با اشاره به تاریخ یکصدسال اخیر کشور خاطرنشان کرد: تاریخ قرن اخیر نشان می دهد که هر گاه متکلفان در دیانت که همان مدارس و حوزه های علمیه و مدارس آموزشی همانند دارالفنون روی خوش و رابطه خوبی داشتند عوایدی نصیب ملت شد و هر کجا دارای انشقاق شد جامعه در باتلاق افتاد.

  عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: در طول زمان آنگاه که دو نهاد قوت بیشتری گرفت در این پیوست ها و گسست ها بر روی سطح عمومی جامعه اثر گذاشت و با فرازها و فرودهای جامعه مرارت ها و رنج هایی در این عرصه وجود داشت، اما هر کجا این دو نهاد از هم فاصله گرفتند جامعه با معضلاتی مواجه شد و هر گاه به هم نزدیک شدند میوه و ثمره شیرینی را برجای گذاشت که انقلاب اسلامی میوه شیرین همین همدلی، همکاری و هم افزایی است.

  مدیرحوزه های علمیه با اشاره به مراسم چهلم آقا مصطفی خمینی گفت: امام خمینی(ره) چندین سخنرانی  مهم داشتند که یکی از آنها در همین مراسم بودکه جا دارد بارها و به آن گوش داد؛ چرا که جرقه های نخستین انقلاب با همین سخنرانی ها در سال 56 رقم خود؛ درستی، دقت و عمق کامل اندیشه و کلام امام در مبانی شکل گیری انقلاب، همین وحدت حوزه و دانشگاه و فاصله گرفتن این دو نهاد علمی را از دیگر بر حذر داشته اند.

  امام جمعه قم افزود: امام راحل در گذشته و امروز مقام معظم رهبری بارها و بارها نسبت به همدلی، همفکری، هم افزایی میان دانشجو و طلبه، اساتید، مدیران، برنامه ریزان و سیاستگذاران این دو نهاد علمی سفارش کرده اند، به طوری که در طول تاریخ این هم کاری ها در شیوه های مختلف و اشکال مختلف در نهضت مشروطه، نهضت ملی شدن صعنت نفت و انقلاب اسلامی به چشم می خورد.

  آیت الله اعرافی گفت: از منظر علوم اجتماعی، روانشناسی و جامعه شناسی مقوله ای به عنوان پیوست و گسست نخبگانی فراتر از حوزه و دانشگاه، درون سیاستمداران و برنامه ریزان کشور فرا تر است بطوریکه مسئولان، عالمان ، اندیشوران که قله های جامعه هستند به شکلی بدنه جامعه و قاعده هرم تحت تاثیر قله  و هرم نخبگان قرار خواهد گرفت.

  مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: بدون تردید نخبگان بر بدنه جامعه در ابعاد روحی، روانی، علمی، و سبک های تعاملی آنها اثرگذار می باشد.

  عضو شورای عالی حوزه علمیه ادامه داد: مقوله حوزه و دانشگاه فراتر از یک مقوله ایرانی است و درکشورهای اسلامی که صاحب اندیشه دینی هستند و جریان علم در آنها فعال است به شکلی وجود دارد بطوریکه بعد از فروپاشی رژیم صدام ، جمعیت کثیری از علمای عراق برای کسب تجربه و تعامل میان حوزه های دینی و دانشگاه ها بارها به قم سفر کرده اند و یا ما به آنجا سفر کرده ایم.

  وی افزود: مساله وحدت حوزه و دانشگاه حتی در جوامع مسیحی بعداز فروپاشی رونسانس و افول دین و بازسازی مجدد و بازیابی قوانین تعاملی را به گونه ای متفاوت میان مراکز دینی و دانشگاهی غرب برقرار کرد.

  امام جمعه قم ادامه داد: در یکی دو دهه ی قبل موضوع بیم ها و امید ها وجود داشت و امروز با گذشت 4 دهه از معیارهای وحدت حوزه و دانشگاه نباید یک ارزیابی مطلق مثبت یا مطلق منفی از تعاملات میان حوزه و دانشگاه ترسیم کرد و بر اساس آن نظریه ارائه نمود، چرا که در کنار همه کارهایی که صورت گرفته بدون شک خلاء هایی نیز وجود دارد که بدون توسعه و گستردگی این تعاملات خلاءها از بین نمی رود.

  استاد حوزه علمیه قم اظهارداشت: امروز با وجود برخی از خلأها حوزویان و دانشگاهیان در کنار یکدیگر قوانین فاخر بسیاری را برای کشور تولید کرده‌اند؛ ارزیابی ارتباط کنونی میان حوزه و دانشگاه نیازمند یک کلان پروژه تحقیقاتی است.

  جای خالی منشور هم‌افزایی حوزه و دانشگاه  احساس می شود

  آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه در ارزیابی تعامل حوزه و دانشگاه نباید دید مطلقی داشت، افزود: نهادهایی همانند شورای عالی انقلاب فرهنگی در این راستا رسالت‌های مشخصی دارند، اما تاکنون نتوانسته اند به شیوه مطلوب این رسالت‌ها را انجام دهند؛ جای خالی منشور هم‌افزایی حوزه و دانشگاه با برنامه‌ریزی‌های جامع قابل احساس است.

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه رعایت حرمت‌ها و خط‌ قرمزهای تعاملی حداقل تعامل حوزه و دانشگاه است، تصریح کرد: وحدت حوزه و دانشگاه در سطح میانی تعاریف دینی تعامل اساتید، حوزویان و دانشگاهیان علاوه بر حفظ حرمت‌ها باید به اصول و آداب بیشتری برسد که در این زمینه نیازمند پایه‌ریزی نظام‌های منطقی، دینی و عقلانی هستیم.

  وی از اندیشه‌های حوزوی و دانشگاهی به عنوان نرم‌افزار اداره جامعه نام برد و گفت: مجموعه دریافت‌های علمی در سطح بشری باید به یک سمت حرکت کند؛ مقوله وحدت حوزه و دانشگاه در مسیر پایه‌ریزی برای تمدن نوین اسلامی، رسیدن به الگوهای جدید، رقابت با تمدن جدید غرب و ارائه پایه‌های معرفتی و قوانین اجتماعی نیازمند یک حرکت بزرگ جدید است.

  نگاه سکولاریستی مانع از تعامل حوزه و دانشگاه است

  آیت الله اعرافی با بیان اینکه نگاه سکولاریستی غربی یا سکولاریستی متحجر مانع از تعامل حوزه و دانشگاه است، تصریح کرد:‌ تعامل حوزه و دانشگاه در مقابل سکولاریسم آشکار، نهان، نوین و سنتی آسیب‌پذیر است.

  رئیس جامعه‌ المصطفی‌ العالمیه با تاکید بر اینکه چالش‌های تحقق تعامل حوزه و دانشگاه در سطوح مختلف متفاوت است، ادامه داد: در هفته وحدت حوزه و دانشگاه باید چالش‌های این مقوله را در سطحی بالاتر مورد کاووش قرار دهیم.

  وی خاطرنشان کرد: حوزه برای دانشگاه و دانشگاهیان کرامت خاصی قائل است و حضور این شخصیت‌ها را برای پیشرفت نظام اسلامی مهم دانسته و دست همکاری خود را به سمت دانشگاه‌ها باز کرده است که این نگاه متقابل عاطفی، علمی و معرفتی در دانشگاه نیز وجود دارد.

  مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: وقتی صحبت از وحدت، تعامل و هم اندیشی میان نخبگان جامعه را مطرح می کنیم، باید به این توجه داشته باشیم که این وحدت در سه سطح اقلی، میانی و حداکثری است.

  آیت الله اعرافی افزود: تعامل حداقلی همان تعامل در سطح مسائل دنیوی و کشوری است، سطح میانی جایی است که بحث اسلام، آرمان ها و اندیشه های اسلامی و ضرورت دارد و در سطح کلان و حداکثری در واقع همان سطح آرمانی، تمدنی و انقلابی است که در این سطح حوزه و دانشگاه در مسیر برنامه ریزی یک تمدن اسلامی و تربیتی در سطح جهان جدید هستیم که دارای یک رقابت علمی، معرفتی با غرب دارد که باید با تعامل، هم فکری، هم افزایی و هم اندیشی از این گذر به خوبی عبور کنیم و عواید ارزشمندی را به عموم جامعه تقدیم نماییم.

     

  کلیه حقوق این پایگاه برای حوزه علمیه میبد محفوظ می باشد. نقل خبر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.