دسته اخبار

اخبار

 • مدیر حوزه های علمیه: مدیران به مدارس شهرستان ها بهای بیشتری دهند/ طلاب باید حوزه را اولویت اول خود قرار دهند
 • گزارش تصویری از چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد:کارگاه آموزش word و نحوه استفاده سریع از آن در نوشتن مقالات وپایان نامه ها
 • حضور پایگاه تخصصی قرآن شناسی قران کریم در نمایشگاه رسانه های دیجیتال
 • نمایشگاه «رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی» برگزار می‌شود
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزارکرد:نشست تحکیم خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی همزمان با روز منزلت زن
 • به مناسب ایام الله دهه فجر:طلاب سطح3 از گنجینه شهدا اردکان بازدید کردند.
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار کرد:برگزاری کلاس اخلاق ویژه اساتید ومجموعه همکاران حوزه های علمیه خواهران میبد
 • معاون آموزش حوزه خواهران خبر داد؛ آغاز پذیرش سراسری حوزه علمیه خواهران از ۱۵ بهمن
 • دوره آموزشی «یاور نماز» در حوزه خواهران یزد برگزار می شود
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار کرد:طلبه انقلابی از نگاه رهبری
 • به مناسب ایام الله دهه فجر :بازدید از گنجینه شهدا شهرستان اردکان
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد:اعزام مبلغ وکارشناس مذهبی به راهیان نور دانش آموزی
 • موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبدبرگزار کرد:حضور انجمن عطرهای ماندگار در خانه کودک
 • امام جمعه میبد: التهابات درونی نشانه ناامنی های فکری در اعماق جامعه امریکاست
 • جلسه هم اندیشی معاونان ومدیر موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار شد .
 • مدیر حوزه های علمیه خواهران: حوزه انقلابی ابزار رسانه و فضای مجازی را جدی بگیرد
 • فعالیت بانوان مبلغ یزدی در تبلیغ زکات افزایش می یابد
 • در ایام دهه فجر؛ اولین مدرسه علمیه شهرستان اشکذر افتتاح می شود
 • امام جمعه موقت میبد: ملت ایران در عرصه های آینده تکلیفش را با امریکا روشن خواهد کرد
 • طلاب ممتاز میبد تجلیل شدند
 • مدیر حوزه علمیه خواهران یزد خبر داد؛ آغاز پذیرش مدارس علمیه خواهران یزد از ۱۵ بهمن
 • خطیب جمعه قم: پیام حضور مردم در تشییع آیت الله رفسنجانی قدردانی از خادمان انقلاب بود/ ایران اسلامی در مقابل نقض برجام خاموش نمی ماند
 • امام جمعه موقت میبد : مسئولین درنده خوی امریکا قابل اعتماد نیستند/ جدال رسانه ای قوای سه گانه دردی از مردم دوا نمی کند
 • امام جمعه میبد: مسئولین در رسیدگی به پرونده های اختلاس و نجومی بهانه تراشی نکنند/ ظلم و ستم در دستگاه های ما باید حل شود
 • مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد : طلبه ای که بصیرت نداشته باشد، در مواضع حساس زندگی به لغزش و اشتباه می افتد.
 • طلاب حوزه های علمیه خواهران میبد: بازدیداز سومین نمایشگاه کتاب حوزه علمیه خواهران استان یزد
 • انجمن عطرهای ماندگار موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار کرد:9دی روز بصیرت وتجدید میثاق با ولایت
 • امام جمعه موقت میبد: آیا رسیدگی به پرونده اختلاسگران حقوق شهروندی نیست ؟
 • جلسه دفاعیه با موضوع توسعه پایدار زیست‌محیطی با تأکید بر منابع آب از دیدگاه اسلام
 • جستجو

  آرشيو اخبار  اخبار :: مدیر حوزه های علمیه: چشم انداز و نقشه جامع پژوهشی در حوزه ترسیم شود

  [ سرويس علمي ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

  مدیر حوزه های علمیه: چشم انداز و نقشه جامع پژوهشی در حوزه ترسیم شود

  سرويس : علمي
  95/10/09-12:56
  2016-12-29 12:56:40
  آخرين مشاهده : 95/12/07-22:18
  1691 : کد خبر

  تعداد مشاهده : 125


   

  آیت الله اعرافی چهارشنبه شب در پنجمین نشست هم اندیشی مدیران واحدهای پژوهشی حوزه که در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی(ره) برگزار شد، با اشاره به خدمات علمی آیت الله العظمی بروجردی و حقی که ایشان بر حوزویان دارد گفت: همیشه باید در هر حال از این بزرگان و این علمای ربانی نام برد و به خصوص باید از امام و شهدا یاد کنیم که این مسیر نورانی را پیش روی ما قراردادند.

  وی افزود: همه فعالیت هایی که در حوزه انجام می شود، گرامی و گرانسنگ است و موسسات پژوهشی بسیاری در حوزه  فعالیت های فاخر انجام می دهند؛ مراکزی در قم حضور دارند که در عرصه های پژوهشی خاص فعالیت می کنند که باید از همه آنها تقدیر کرد.

  حوزه گام های بزرگی در زمینه تحقیق برداشته است
  آیت الله اعرافی بیان کرد: حوزه های علمیه گام های بزرگی در زمینه تحقیق برداشته اند و هم اینکه در عرصه بازپروری و تولید دانش معارف اسلامی تجلیات خوبی در حوزه ما قابل مشاهده است و  قطعا هرگونه هم افزایی در این عرصه باید از دل این موسسات بیرون بیاید.

  مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: سامانه و هم افزایی که از درون مجموعه های حوزوی ایجاد شود و انتظامی که ماشینی نیست و هوشمند و درون زا و متکی بر اندیشه های فعالان این عرصه است، باید ایجاد شود؛ البته مدیریت حوزه باید در جهت پایه ریزی قلمروهای جدید و حمایت از این جریان تلاش کند.

  هر تحقیق و پژوهش دینی نیازمند روش شناسی درست است
  وی گفت: نفس پژوهش، همان دست یابی به حق و عرضه درست واقعیت ها برای رسیدن بشر به سعادت است که این مساله از اهمیت خاصی برخورد است و مسئولیت این جریان نیز بسیار مهم است؛ زمانی که این عینک حقیقت یابی و عرضه حقیقت متوجه به مفاهیم دینی می گردد، این مسئولیت دو چندان می شود؛ هر تحقیق و پژوهش دینی باید با روش شناسی درست انجام شود.

  آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: در حوزه علمیه، امیدواری فراوانی نسبت به دستاوردهای بزرگی که حاصل شده است وجود دارد و خوشبختانه در عرصه علوم اسلامی هم از یک تاریخ باشکوه برخوردار هستیم و اخیرا نیز این تلاش ها شتابان شده است؛ در عرصه زیرساخت های کلی و عرصه های نرم افزاری، در محورهایی شاهد شکل گیری یک جریان فاخر بوده ایم.

  مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: مراکز علمی پژوهشی و تخصصی و فناوری های تحقیقاتی و توسعه کتابخانه ها و پایه ریزی مجلات و اعطای بودجه های پژوهشی و ایجاد چاپخانه ها، سایت ها و.. از جمله فعالیت هایی بوده که در  درون جامعه حوزوی شکل گرفته است.

  فعالیت ۴ هزار استاد در حوزه
  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ذات درس های خارج، پژوهش است؛ 600 درس خارج در حوزه وجوددارد که در زمینه علوم عقلی و تفسیر و.... در سطوح عالی ارایه می شود؛ حجم تولیدات کتاب ها و نرم افزارها و موسوعه ها و شکل گیری انجمن های علمی و گروه ها و اساتید حوزه از جمله حرکت های حوزه در این عرصه است ؛ در قم 3 تا 4هزار استاد حضور دارند که فعالیت های فاخر پژوهشی و علمی را در این شهر انجام می دهند.

  نباید از این آمارها گذشت
  وی گفت: این شاخص ها نشان ازشکل گیری یک کاروان پژوهشی در حوزه است که نباید از این آمارها گذشت؛ در عرصه پژوهشی در کشور، 30 شاخص وجود دارد ولی کمابیش در حوزه ما نیز این وضعیت وجوددارد که نشان می دهد هم اینک وضع پژوهش در حوزه خوب است ولی باید به آرمان ها و ایده آل ها نیز نگاه داشت و آن را نیز در معرض توجه قرارداد.

  آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: اصولا جای یک چشم انداز و نقشه جامع و نظام جامعی که راهنمای حرکت پژوهشی باشد انجام نشده است که البته این پروژه بزرگ در قالب های مختلف در دست پیگیری است؛ همچنین در عرصه هماهنگی ها نیز ضعف هایی وجود دارد که باید پوشش دهد؛ در این زمینه باید یک طرح جامع ایجاد شود که مجموعه این کارها بتواند یک هماهنگی لازم را ایجاد کند.

  روش شناسی ما عقلی اجتهادی است
  مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: در عرصه های عمیق تولید نظریه، ضعف روش شناسی داریم؛ روش شناسی ما عقلی اجتهادی است که در علوم عقلی و روش های اجتهادی ما تجلی پیدا کرده است که البته در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است؛ نکته دیگر این است که باید رویکرد تطبیقی خود را روز افزون کنیم که بتوانیم با دنیای جدید و حوزه ها و نظامات و ادیان دیگر در هماوردی فکری و معرفتی شرکت کنیم.

  شکل گیری مراکز حوزوی بر اساس نیاز  سنجی است
  عضو شورای عالی حوزه تصریح کرد: بخشی از این مراکز فعال حوزوی بر اساس نیاز شکل گرفته است؛ این نیاز سنجی امروز در حوزه انجام می شود، ولی ممکن است ضعف هایی وجود داشته باشد که باید مرتفع شود؛ از نظریه پردازی های کلان ارزیابی دقیقی انجام نشده است که شاید به نظر برسد که در این عرصه نیز کم کار بوده ایم.

  وی گفت: در زمینه مباحث علوم انسانی و اجتماعی و... نیز با وجود اینکه اقدامات خوبی انجام است ولی نیازمند کار بیشتری هستیم؛ بدنه و متن اصلی حوزه کمتر فعال شده است و یا کمتر از آن استمداد طلبی شده است؛ در این زمینه باید یک شبکه منتظم فکری وجود داشته باشد که دائما نظریه سازی کند، زیرا حوزه علمیه ما در گذشته نیز به همین شکل فعالیت می کرده است.

  آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد:سوال مهم این است که برای هم افزایی برای پوشش همه بخش ها و توازن به سوالات موجود چه کاری باید کرد؛ در حوزه  همه ما در این زمینه مسئول هستیم و باید هر کاری که به روند بهتر در این زمینه کمک می کند انجام دهیم.

  ۵۰ عنوان و طرح جدید
  مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: اگر نگاهی که به دستاورد امروز حوزه در عرصه پژوهش داشته باشیم شاهد موفقیت ها و خلاهایی خواهیم بود که باید به خوبی به این مساله توجه داشته باشیم؛ 50 عنوان و طرح جدید در جهت تکمیل طرح های پایه ریزی شده و  در این زمینه دنبال می شود که امیدواریم انجام این امور بتواند به رسالت عالی حوزه کمک شایان کند.

     

  کلیه حقوق این پایگاه برای حوزه علمیه میبد محفوظ می باشد. نقل خبر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.